Jan Tymczyszyn
Wójt Gminy Złotoryja
Trasy obu wyścigów biegną przez malownicze zakątki Pogórza Kaczawskiego. Uczestników czekają zróżnicowane tereny, piękne krajobrazy i sportowa rywalizacja.
Życzę wszystkim powodzenia, dobrej zabawy, uczciwego współzawodnictwa i satysfakcji z osiągniętych wyników.
Paweł Kulig
Burmistrz Miasta Złotoryja
Zapraszam wszystkich miłośników sportów rowerowych do Złotoryi, najstarszego miasta w Polsce i stolicy polskiego złota. Nasze piękne miasto i życzliwi mieszkańcy
z wielką przyjemnością będą Państwa gościć i kibicować podczas
BIKE Maraton i Szosowego Klasyka – Złotej Wstęgi Kaczawy.
Te dwa dni będą wielkim świętem kolarstwa w Złotoryi i dołożymy wszelkich starań abyście Państwo czuli się u nas jak najlepiej. Życzę satysfakcji z osiągniętych wyników oraz miło spędzonego czasu na ziemi złotoryjskiej.
czytaj więcej …
Złotoryja jest jednym z najstarszych miast Polski. Lokowana na prawie magdeburskim przez Henryka Brodatego w 1211r. Swoje powstanie oraz rozwój zawdzięcza zarówno dogodnemu położeniu na ważnym szlaku handlowym, jak i złotonośnym piaskom naniesionym w okolice Złotoryi. Gorączka złota w tym rejonie trwała do XIV w., również w następnych stuleciach podejmowano próby wznowienia uzyskiwania tego kruszcu. Każdego roku pod koniec maja organizowane są Dni Złotoryi i Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, na które zjeżdżają zawodnicy ze wszystkich stron świata. Zawody obejmują wszelkie kategorie od profesjonalistów po amatorskie próby kilkuletnich dzieci. Przez cały rok otwarta jest Szkoła Płukania Złota, służąca pomocą w zakresie przygotowania jak również doskonalenia umiejętności płukania szlachetnego kruszcu. Jednym z inicjatorów życia kulturalnego jest Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji, który proponuje zajęcia artystyczne, taneczne, modelarskie i teatralne. W jego strukturze funkcjonuje Kino „Aurum” i Muzeum Złota z eksponatami tradycji górnictwa złota, narzędziami do płukania złota w „złotej sali” oraz niezwykłymi zbiorami minerałów z Dolnego Śląska.
Nieocenionym atutem miasta są jego zabytki architektury, takie jak:
Baszta Kowalska odchylona od pionu ok. 60 cm. Na jej szczyt prowadzi 45 kamiennych schodów.
Kościół Narodzenia NMP zbudowany w stylu gotyckim gdzie w nawie bocznej znajduje się studnia o głębokości 23 m. W środku możemy zobaczyć rekonstrukcję pulpitu z biblioteki łańcuchowej oraz zabytkowy mechanizm ponad 100 letniego zegara.
Kościół św. Jadwigi i klasztor pofranciszkański, do którego zakonnicy przybyli w pierwszej połowie XIIIw. Obecnie zespół klasztorny stanowi barokowy kościół oraz zabudowania klasztorne.
Zabytkowe kamieniczki na Rynku, z których większość została odrestaurowana a budynki podkreślają historyczny charakter Złotoryi.
Fontanna Delfina z 1604 r., na której znajdują się wyobrażenia delfinów z łacińskim napisem „Se figens in Iova” (Ufając Bogu).
Kamienna Studnia o głębokości 4m wykonana z piaskowca w XVIII w. Studnia została odrestaurowana i przykryta ozdobną metalową czaszą.
Mury Obronne otaczające średniowieczną Złotoryję już od XIV w.
Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta w 100 metrowej skale diabazowej ok. 1660 r. u podnóża Góry św. Mikołaja. Trasa turystyczna udostępniona do zwiedzania już w 1975 r. Od głównego chodnika odchodzą korytarze, w tym 27 metrowy „Szyb Karola”.
Złotoryja ma do zaoferowania również szeroką bazę sportową. Wizytówką jest stadion miejski służący również, jako obiekt lekkoatletyczny, wielofunkcyjna hala sportowa wybudowana według najnowszych standardów, zespoły boisk zewnętrznych, korty tenisowe zapewniające optymalną elastyczność i dynamikę gry, hale sportowe oferujące idealne możliwości rozwijania aspektów technicznych różnych dyscyplin sportowych, oraz strzelnice służącą do celów szkoleniowych jak i do imprez sportowych. Obecnie miasto realizuje projekt unijny, w celu utworzenia pętli dróg rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych. Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na rozbudowie i przekształceniu istniejącej infrastruktury, celem stworzenia spójnej i funkcjonalnej przestrzeni komunikacyjnej.
Gmina Złotoryja leży na pograniczu dwóch regionów fizycznogeograficznych – Pogórza Kaczawskiego i Wysoczyzny Chojnowskiej, czemu zawdzięcza swoje niezwykłe krajobrazy, charakteryzujące się falistymi terenami równinnymi na północy oraz malowniczymi wzgórzami i obszarami leśnymi na południu. Swoim terenem otacza miasto Złotoryja – najstarsze polskie miasto, niegdyś słynące z wydobycia złota.
Ten niezwykły zakątek Dolnego Śląska jest częścią Krainy Wygasłych Wulkanów, to tu znajduje się najbardziej charakterystyczna forma wulkaniczna, jaką jest Wilcza Góra. W utworzonym tam rezerwacie przyrody znajduje się unikatowa, bazaltowa róża skalna, znajdująca się na szczycie odsłoniętego komina dawnego wulkanu.
WYJĄTKOWY KRAJOBRAZ
Unikalne walory geologiczne gminy sprawiają, że mieszkańcy i turyści mają wyjątkową okazję przenieść się wiele milinów lat wstecz i poznać niezwykle ciekawą przeszłość regionu. W Dolinie Drążnicy i Kaczawy znajdują się liczne pomniki przyrody. Jednym z nich są Krucze Skały – piaskowcowe formy powstałe około 90 mln lat temu na dnie płytkiego morza, w jego przybrzeżnej części, wokół których biegnie obecnie malownicza trasa spacerowa.
WALORY PRZYRODNICZE
Południowa część gminy położona jest w obszarze chronionym Natura 2000 „Góry i Pogórze Kaczawskie” oraz na terenie i w otulinie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki edukacyjne, stanowiące gratkę dla wszystkich miłośników wędrówek.
Szlak Polskiej Miedzi (znaki niebieskie) Złotoryja – Rokitnica – Rzymówka – Krotoszyce – Wilczyce – Legnica. Długość szlaku 26 km. Prowadzi on doliną Kaczawy, od Rzymówki widoki na dolinę Kaczawy i Równinę Jawora.
Szlak Brzeżny (znaki czerwone) Złotoryja – Leszczyna – Stanisławów – Górzec – Jerzyków – Myślibórz – Grobla – Kwietniki – Świny – Bolków. Długość szlaku 40 km. Wiedzie on krawędzią Sudetów związaną z uskokiem brzeżnym sudeckim, po drodze można obserwować liczne wzgórza zabudowane z wulkanicznych bazaltów, skały z różnych okresów geologicznych, Park Krajobrazowy „Chełmy” oraz atrakcje turystyczne m.in. stare piece hutnicze w Leszczynie.
Szlak Spacerowy (znaki zielone) Złotoryja – dolina Kaczawy – dolina Drążnicy (jaskinie pseudokrasowe) – Wilcza Góra – Wilków – Leszczyna – Prusice – Rokitnica. Długość szlaku 19 km. Biegnie malowniczą doliną Kaczawy, u stóp pseudokrasowych jaskiń – pieczar: Wilczej Jamy, Niedźwiedziej Jamy i Skalnego Wodospadu, dalej u podnóża rezerwatu geologicznego „Wilcza Góra”. Po drodze stare piece hutnicze, tereny dawnego ośrodka górnictwa miedzi i złota, ruiny zamku Henryka Brodatego w Rokitnicy.
Szlak Źródlany
Szlak wiedzie przez miejscowości, w których znajdują się „źródełka św. Jadwigi”: Jerzmanice-Zdrój – Rokitnica – Rzymówka. Trasa wynosi 15,5 km i jest oznakowana. Źródełko w Jerzmanicach- Zdroju jest zlokalizowane w skale, w Rokitnicy u podnóży wzgórza zamkowego, a w Rzymówce przy średniowiecznym grodzisku.
Ścieżka Świętej Jadwigi
Ścieżka o charakterze dydaktycznym, kontemplacyjnym i turystycznym. Trasa ma 6 km i wiedzie ze Złotoryi – spod kościoła św. Jadwigi do wzgórza zamkowego w Rokitnicy. Na ścieżce ustawiono kamienie medytacyjne z hasłami głoszącymi cnoty teologiczne, którym hołdowała święta: wiara, nadzieja, miłość, umiar, roztropność, sprawiedliwość, odwaga.
Ścieżka „Żelazny Krzyż”
Ścieżka edukacyjna wiodąca przez malowniczy wilkowski las, której najbardziej charakterystycznym punktem jest Żelazny Krzyż, postawiony na wzniesieniu, w środku lasu. Idąc ścieżką można poszerzyć wiedzę na temat budowy i funkcji lasu, a także poznać tajemnicę owego Żelaznego Krzyża.
Synklina Leszczyny
Ścieżka kulturowo-przyrodnicza licząca ok. 3 km długości i 17 stanowisk obserwacyjnych oznaczonych tablicami w terenie. Spacerując wytyczonym szlakiem obserwować można unikalne gatunki roślin, a także zgłębiać wiedzę na temat kwitnącego tutaj niegdyś górnictwa i hutnictwa miedzi. Trasa rozpoczyna się przy piecach bliźniaczych w Leszczynie i w tym miejscu się kończy.